site logo

The Everly Brothers Wake Up Little Susie Lyrics

Last updated: 11/04/2012 03:28:54 PM

Wake up, little Susie, wake up
Wake up, little Susie, wake up
We’ve both been sound asleep, wake up, little Susie, and weep
The movie’s over, it’s four o’clock, and we’re in trouble deep
Wake up little Susie
Wake up little Susie, well

Whatta we gonna tell your mama
Whatta we gonna tell your pa
Whatta we gonna tell our friends when they say “ooh-la-la”
Wake up little Susie
Wake up little Susie, well

I told your mama that you’d be in by ten
Well Susie baby looks like we goofed again
Wake up little Susie
Wake up little Susie, we gotta go home

Wake up, little Susie, wake up
Wake up, little Susie, wake up
The movie wasn’t so hot, it didn’t have much of a plot
We fell asleep, our goose is cooked, our reputation is shot
Wake up little Susie
Wake up little Susie, well

Whatta we gonna tell your mama
Whatta we gonna tell your pa
Whatta we gonna tell our friends when they say “ooh-la-la”
Wake up little Susie
Wake up little Susie
Wake up little Susie

Thanks to dazyrain@aol.com for submitting Wake Up Little Susie Lyrics.



write a review for this song
(Important: Use a nickname if you don't want your name to be published) Type your review in the space below:


Good memories | Reviewer: Howard Cunningham | 11/4/12

Hi.When I first met my wife to be during high school and then some years later when we dated and then all during our 36 married years many times when I fell asleep while with her she would wake me up by singing Wake Up Little Susie to me which was her joking way to tease me.From Howard.

WoW!! | Reviewer: RhondaJo | 2/5/11

I am now 38 years old, I remember my Daddy singing this song to me as a little girl. I can't believe I never knew the "ACTUAL" lyrics and how as a 16 year old falling asleep at my boyfriends house and having this exact experience totally slipped my mind until now!! My name is Rhonda....I always heard and still hear to this day "Help Me Rhonda" by the Beach Boys when someone first hears my name!! Wisdom with age baby!! haha